3 Aralık 2011 Cumartesi

Oscar Adayları Tahminlerim:En İyi Kadın Oyuncu


26 Şubat gecesi dağıtılacak Oscar ödülleri için artık tahminler yürütmemizin zamanı geldi de geçiyor bile.Hele ki Altın Küre adaylarının açıklanmasına 2 haftadan az bir süre kalmışken.İlk önce kadın oyuncu adaylarından başlamak istedim.Geçen sene film yapım aşamasındayken yansıyan fotoğraflar sayesinde Black Swan'la Natalie Portman'ın Oscar'ı alacağını tahmin etmiştim.Bunda tabiki kalitesine sonuna kadar güvendiğim Darren Aronofsky'nin payı büyük.Portman'a en yakın isim Annette Bening olmuştu ancak herkes Portman'ın alacağını aylar öncesinden biliyordu.Bu sene ise işler çok karışık.Eleştirmenlerin hiçbiri bir aday üzerinde kesin alacak diyemiyor çünkü her adayın iddiası var.Gözlemlerin ve eleştirmenlerin fikirleri doğrultusunda oluşturduğum 5 kişilik tahmin listem ise şöyle:

1-Viola Davis-The Help
 The Help filmini izlediğimden beri Viola Davis'in performansı aklımdan çıkmıyor.Filmin anlatım dilinin yumuşaklığı,konunun hassasiyeti de bunu körüklüyor tabi ki ama gerçek olan birşey varsa taraflı ya da tarafsız Viola Davis'in bu filmde çok iyi oynadığı.Eleştirmenler de filmi çok destekliyor.Böyle bir performansla da mutlaka aday olacaktır.

2-Meryl Streep-The Iron Lady
Geçen sene Natalie Portman için dediğim, filmdeki ilk fotoğraflarının basına çıkmasıyla oscarı alacağı garantisini ilk başta Meryl Streep için de düşündüm.Hatta uzun yıllardır Oscar alamaması ve Margaret Thatcher gibi birini canlandıracak olması hep bir avantaj.Ancak Viola Davis'in çok beğenilmesi(hakikaten de öyle) ve filminin pek beğenilmemesi bir dezavantaj olarak görünüyor.Am onun adı Meryl Streep ve her daim en sevdiğim kadın oyunculardan.Bu yüzden Oscar adaylığı cepte diyorum.

3-Michelle Williams-My Week With Marilyn
Ünlü isimleri canlandırmak ne kadar önemli ve ödül bazında ödüle yaklaştıran bir faktör gibi gözükse de bazen de ters tepebiliyor.Canlandırdığı karakterin altında ezilebiliyor da insan.Michelle Williams kariyerine bağımsız filmlerle devam ederken ilk defa böyle büyük prodüksiyonlu işe girişiyor sanırım.Marilyn Monroe gibi bir oyuncuyu canlandırmakla büyük bir cesaret örneği gösterse de rolünün hakkını verebilecek mi merak içersindeyim.Fragmanında gördüğüm kadarıyla başarılı,eleştirmenler de performansını övüyorlar ama yinede temkinli olmak lazım.

4-Charlize Theron-Young Adult
Hazırladığım listede şimdiye kadar Oscar almış sadece 2 oyuncu var.Biri Meryl Streep di diğeri de Charlize Theron.Monster filmine kadar belki de kimse Charlize Theron'u önemsemiyordu.Ancak o filminde öyle bir oyunculuk sergilemişti ki herkesi şaşkınlığa uğrattı.Ve o sene alınmadık ödül bırakmadı.Ve bu sene sahalara tekrardan geri dönüyor diyebiliriz.Şimdiye kadar sadece küçük bir zümreye ön gösterim yapıldı.Ancak izleyenler hem filmi hem Theron'un performansını beğendiler.Yönetmende Jason Reitman olunca Akademi'nin radarına takılmak kaçınılmaz oluyor.Ayrıca her sene dram filmlerindeki performanslar ödüllemndirildiği için birazcık değişik birşeyler görmeyi herkes isteyecektir.

5-Glenn Close-Albert Nobbs
Kimlik sorunu yaşayan kişilerin filmlerinden o kadar çok bıktım ki anlatamam.Artık her sene bu tip filmlere sıkça rastlıyoruz.Bunların içinden gerçekten iyi olanlar var ama daha izlememe rağmen Albert Nobbs'un bnlardan biri olduğuna inanmıyorum.Glenn Close 5 kere Oscar'a aday gösterildi.Kariyeri başarılarla dolu ama bu filmini daha izlemeden bende bir antipati oluşturdu ki bunun kırlabilmesi için filmde gerçekten iyi bir oyunculuk sergilemesi gerekecek sanırım.Eleştirmenler filmi beğenmemesine rağmen Close'un performansını beğenmişler.O nedenle listeme aldım ama kişisel bir lsitemde yer alamazdı sanırım.

5 kişilik aday listemin dışıda ama aday olma şansı olanlar ise;
 Rooney Mara-The Girl With The Dragon Tattoo
  Aradan bir sene anca geçmişken tekrar aynı filmi izlemek ne kadar keyif verecek bilmiyorum ama Fincher'a da güveniyorum.Rooney Mara'nın canlandıracağı karakterde ödülleri toplayabilir eleştirmenler birliklerinden.Ama Akademi böyle bir karakteri aday edebilecek mi bilmiyorum ama geçen sene Natalie Portman'ın canlandırdığı karakterde karanlık olduğu için neden olmasın.

Tilda Swinton-We Need To Talk About Kevin
 Bu yılın en merak ettiğim filmlerinden biri.Tam istediğim türde ve Tilda Swinton gibi beğendiğim bir oyuncuyu da bu filmde görmek beni heyecanlandırıyor.Çeşitli festivallerden ve ödül törenlerinden Swinton ödül alsa da yapımcı şirket herhangi bir reklam kampanyası başlatmadı.Bu da onun için iyi birşey değil.Çünkü hepimiz biliyoruz ki reklam herşey.

Elizabeth Olsen-Martha Marcy May Marlene
Farklı hikayerlere hele ki böyle aykırı tarikatların anlatıldığı hikayelere hiç alışık değil Akademi.Önce bunu söylemekte yarar var.Ki bu hem filmin hem de Olsen'ın şansını azaltıyor.Reklamı da yapımcı şirket tarafından yapılmasına rağmen Oscar'a Olsen'ın aday olabileceğini sanmıyorum çünkü performansı çokta yeterli değil.İyi yanı ise filmin temposuna ayak uyduracak bir performans sergilemiş.Bu yönünü beğendim ama dediğim gibi işi çok zor. 

 

4 yorum:

 1. Söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Lakin, Theron yerine bence Rooney Mara aday olacak. Tilda Swinton'ın işi de zor. Herkes performansı överken, yapımcı şirketin harekete geçmemesi oldukça tuhaf, ve de komik. Oscar Viola Davis'in diyorum şimdiden :D

  YanıtlaSil
 2. Olabilir zaten bu 5'li den saf dışı kalabilecek 2 kişi var onlarda Theron ya da Close.Onlardan birinin yerini alabilecek kişide Mara olur tabi ki.Swinton'ın işleri oldukça karışık görünüyor.Kimi festivalden ödül alıyor kimisine aday bile gösterilmiyor.Enteresan...

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar. Biz Kalabalık Dergi'nin Halkla İlişkiler ekibiyiz. Kalabalık Dergi, Mayıs itibari ile online olarak yayımlanan Kültür,Sanat ve Edebiyat dergisi.8 Temmuz 'da 3.sayısı çıkmış olan dergimiz,ilk sayısında 'dalında' en çok okunan dergi ünvanını aldı.2. sayımızda ise Haziran ayı sebebi ile Gezi Özel eki hazırladık ve son sayımız 5.gününde 5bin okunmaya erişti.Hiçbir maddi kaygı gütmeyen dergimizin yazar kadrosu Türkiye'nin geneline yayılmış vaziyette.Kemik kadroyu oluşturan biz üniversite öğrencilerinin yanı sıra Türkiye'nin en genç yazarı,Aktüel Dergi ekibinden yazarımız ve kitapları basılmış arkadaşlarımız da var kadromuzda.Tek gayesi yazma eyleminde yetkinleşmeye çalışan yazarlarımıza öncülük etmek olan bu derginin tanıtıma,desteğe ihtiyacı var. Yazdıklarımızın daha çok okurla buluşması tek dileğimiz.Yazmanın ve dahası çok okumanın en yetkin kılınabileceği bloğunuzdan desteğinizi bekliyoruz. Kalabalık’ı aşağıdaki web sitesi üzerinden bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuzla inceleyebilirsiniz: http://www.kalabalikdergi.com 3.sayımız : http://issuu.com/kalabalikdergi/docs/sayi3

  YanıtlaSil
 4. Buypasa.com açılıyor! Kiğılı marka ürünler harika kampanyalarla sizlerle. Detaylı bilgi için https://ucretsizdukkan.com adresine uğrayabilirsiniz.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...